Duch starej kamienicy - recenzja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytuł powieści Anny Onichimowskiej – „Duch starej kamienicy” – intryguje tajemnicą i obiecuje obcowanie z niezwykłymi zjawiskami i strasznymi zjawami. Jednak to mylące odczucie. Głównym bohaterem utworu jest niewielki (przestał rosnąć, gdy miał dwa lata) duszek o bardzo zwykłym imieniu Maciek (dumnie brzmi imię jego brata – Kalasantego). Odróżnia się od innych zjaw tym, że nie lubi straszyć, sam zaś często się boi. Mimo, że bohater ma sto dwadzieścia, swoim zachowaniem nie odbiega od dzieci zamieszkujących kamienicę.

Główny bohater z pewnością nie jest straszny, jak mówi o sobie: „Nigdy nie lubiłem nikogo straszyć, łańcuchy obcierały mi pięty, a kula u nogi wydawała się czymś zbędnym i w najwyższym stopniu kłopotliwym.”. Choruje, marznie i boi się jak człowiek. Ma dobre serce. Dba o lokatorów „swojej”, jak ją nazywa kamienicy, m.in. organizuje dzieciom ich wymarzone prezenty na gwiazdkę. Ma także wspaniałych, choć nieraz złośliwych czy leniwych przyjaciół – kora Prota IV oraz srokę Wiesławę-Joannę. Zaprzyjaźnia się także z dziećmi – bliźniakami Jarkiem i Markiem - i ich koleżanką Agatą. Maciek jest niesforny, przez co często inicjuje zabawne historie, dlatego książka Onichimowskiej pełna jest humoru, głównie sytuacyjnego i słownego. Duch przekomarza się ze sroką, która robi na drutach wdzianka, boi i się mrówek, wyjada powidła u pani Guzdralskiej, a także zaprzyjaźnia się z Mikołajem, który wprawdzie nie jest święty, ale za to dobroduszny. Dowcipne na przykład jest wyjaśnienie do czego służy ogon przy kobiecej sukni: „No taka suknia z tyłu ciągnie się i ciągnie za właścicielką, i potem jest już tylko czysta podłoga.”


Postać ducha – Maćka polubiło wiele dzieci, dlatego autorka na ich prośbę stworzyła kolejną książkę o niezwykłym bohaterze – „Maciek i pogromcy duchów”. Książki te doczekały się wielu wznowień. Ilustracje i okładkę do wydania Naszej Księgarni wykonał Stanisław Rozwadowski. Przeważa tu tonacja ciemna w kolorach brązowo-czarnych, przez co autor chciał dodać książce tajemniczości. Bardziej ciekawa jest oprawa graficzna Wydawnictwa Literatura, której autorka jest Aneta Krella-Moch. Okładka jest kolorowa i zabawna, informuje od razu czytelnika, że treść nie będzie przerażająca.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Ducha starej kamienicy w pigułce
2  Duch starej kamienicy - wątki utworu
3  Bohaterowie Ducha starej kamienicyKomentarze: Duch starej kamienicy - recenzja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: