Duch starej kamienicy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kuracja
Maciek przeziębił się podczas przeprowadzki. Odwiedził go Prot, ale nie był tego dnia towarzyski. Wiesława przyniosła mu futro coś do jedzenia i poradziła, by udał się do doktora. Gdy zdecydował się iść po lekarstwa zatrzymała go i wręczyła własnoręcznie wykonane na drutach, czerwone okrycie. Duch przeraził się, bo sroka nie miała wprawy w robieniu na drutach. Dowiedział się od niej, że go lubi a odzienie miało być prezentem na Gwiazdkę. Ubiór miał jedną zaletę – było w nim ciepło. W gabinecie lekarza Maciek zażył kilka kolorowych pigułek i jakiś płyn. Zrobiło mu się gorąco i wesoło. Prot sprowadzony przez Wiesławę stwierdził, że duch się upił. Razem tańczyli i rzucali w srokę papierkami. Rano Maciek nic nie pamiętał, a ptak wyzwał go od pijaków, gdy jednak wytłumaczył jakie lekarstwo wypił Wiesława wyjaśniła, że to syrop na spirytusie.

Ekipa
Nazajutrz Prot przyszedł poskakać z Maćkiem, jednak ten poważnie poruszył problem mrówek. Kot wyjaśnił, że mamy Piotrusia i Agaty próbowały je wytruć, ale to nic nie pomogło. Do kamienicy przybyła e k i p a, która zaczęła d z i a ł a ć. Panowie w kombinezonach mieli się zająć wytruciem mrówek. Dywan złożony z małych stworzonek wszedł na strych. Mrówki mówiły tubalnym głosem. Stwierdziły, że duch i jego przyjaciele są niegościnni, szczególnie w momencie, gdy ktoś chciał je otruć. Duch z Potargańcem schronili się w piwnicy. Maciek zasypiał myśląc o planach pozbycia się intruzów.

W szkole
Maciek udał się do mieszkania doktora, by porozmawiać z bliźniakami. Gdy schronił się w teczce jednego z nich chłopcy wbiegli, porwali rzeczy do szkoły i wybiegli. Duch uwolnił się dopiero w szkolnej klasie. Jarek miał problem z otwarciem teczki, a pani wywołała go do tablicy. Marek rzucił mu kubraczek Maćka, a nauczycielka starła nim tablicę. Dzieci mówiły kolejno, co chciałyby dostać od Mikołaja na Gwiazdkę. Jarek chciał trąbę, gdyż mnie chciał grać na fortepianie, zaś Marek pióropusz i kota, którego chciał nauczyć sztuczek. Kłótnię bliźniaków przerwał dzwonek. Po paru lekcjach Maciek w teczce wracał do domu. Chłopcy w autobusie spotkali Agatę, która powiedziała, że od Mikołaja chce dostać kryl dla swojego wieloryba. Obiecała chłopcom, że da im popatrzeć na zwierzę przez dziurkę od klucza. Wiesława od razu zobaczyła brak czerwonego kubraka duszka, dlatego musiał jej opowiedzieć całą swą przygodę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Duch starej kamienicy - recenzja
2  Duch starej kamienicy - wątki utworu
3  Bohaterowie Ducha starej kamienicyKomentarze
artykuł / utwór: Duch starej kamienicy - streszczenie szczegółowe    Tagi: