Duch starej kamienicy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nad Kowalską mieszkała Agata z rodzicami. Sąsiadka w domu zastała pięcioletnią Agatę o bujnej fantazji. Ta stwierdziła, że pęknięcie sufitu sprawił wieloryb kaszalot. Sąsiadka nie dała wiary. Dziewczynka stwierdziła, że ryba jest w łazience i zamknęła drzwi. Wieczorem Kowalska ponownie odwiedziła sąsiadów z góry. Od Agaty dowiedziała się, że mama jest w łazience i karmi kaszalota. Kowalska zrobiła się purpurowa. W drzwiach obok pojawił się nieśmiały sąsiad Karolek i zniknął. Pani Kowalska zrobiła awanturę, a mama Agaty nic nie rozumiała. Duch poczuł, że jego miejsce jest właśnie w tej kamienicy.

Jest nas 90485
Maciek zaczął zauważać przed oczami małe brązowe kropeczki. Zagadkę odkrył, gdy wybrał się pewnego dnia do pani Guzdralskiej i zakradł się na posiłek do kredensu. Gdy zanurzył dłoń w powidłach zobaczył znów kropeczki. Jedna z mrówek mu się przedstawiła. Miały bardzo donośny głos i mówiły jednocześnie. Stwierdziły, że dyscyplina i organizacja to podstawa. Teraz odpowiadały na pytania ducha jedna przed druga. Zganiły go za brak precyzji i nieuctwo. Dla nich matematyka była podstawą, dlatego dokładnie wiedziały ile ich jest. Maćka rozbolała głowa, pragnął jak najszybciej opuścić niesympatyczne mrówcze towarzystwo. Kiedy odchodził dowiedział się, że jest ich 90 485.

Mrówki

Po spotkaniu z mrówkami Maciek zaszył się na strychu i spał. Dokuczał mu głód. Zdziwiła go Wiesława, która zaoferowała mu coś do jedzenia. Martwiła się jego stanem zdrowia – przez trzy tygodnie nie opuszczał legowiska. Przyniosła mu wiele smakołyków, jednak duszek widząc powidła chciał się znów zaszyć w posłaniu. Wciąż opowiadał o małych stworzeniach, a sroka się dziwiła. Otworzył powidła, jednak w środku nie było mrówek. Sroka stwierdziła, że mrówki żyją na zewnątrz i zabrała tam duszka. Mógł porozmawiać z większą niż poprzednio mrówką. Ta mówiła normalnym głosem. Wspomniała, że w domu żyją mniejsze mrówki faraona – inny gatunek, którego nie sposób się pozbyć i powróciła do swej pracy. Wiesławę wystraszył Prot Rozczochraniec. Maciek powiedział mu o problemie z nowymi lokatorami i poprosił o pomoc w pozbyciu się łakomych gości.


Wprowadzka
Duch przez dwa tygodnie czekał na Prota. Zaczął padać śnieg, więc postanowił w nim pobrykać. Na podwórzu usłyszał warkot ciężarówki. Z auta wybiegło dwóch identycznie wyglądających chłopców i zaczęło się przekrzykiwać. Następnie wyszedł mężczyzna w średnim wieku, a po paru dniach pojawiła się tabliczka o przyjmowaniu pacjentów przez doktora Bioderko. Byli to nowi lokatorzy, którzy wprowadzili się do mieszkania na trzecim piętrze. Pan według ducha nie wyglądał zbyt dystyngowanie jak na doktora. Panowie z ciężarówki wystawiali na śnieg kolejne meble. Sąsiedzi przyglądali się z ciekawością. Najbardziej zadziwił ich fortepian. Pan Bioderko załamał się, gdy panowie po wyładowaniu wszystkiego odjechali. Bracia - Marek i Jarek – wykorzystali okazję do zabawy. Zaczęli rzucać śnieżnymi gałkami. Jedna z nich trafiła ducha, a ten nieszczęśliwie odrzucił kulę wybijając okno. Guzdralska nazwała chłopców szarańczą i przynagliła doktora do rozpoczęcia przeprowadzki. Nowemu lokatorowi pomógł pan Karolek, nauczyciel muzyki, a Maciek schronił się w szafie, by dopilnować przeprowadzki. Fortepian nie dał się ruszyć, zrezygnowany pan Karolek zaczął na nim grać wspaniały koncert, który mieszkańcy nagrodzili brawami. Do pomocy przyłączył się ojciec Agaty. Bliźniacy skryli się w szafie Maćka. Podczas jej wnoszenia szafa zsunęła się i jęki zdradziły obecność chłopców. Po wyjściu zaczęli bić się o różową parasolkę w koguty należącą do Maćka. Za ukrycie się w szafie mieli wysprzątać mieszkanie. Mężczyźni z łatwością wnieśli szafę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Duch starej kamienicy - plan wydarzeń
2  Bohaterowie Ducha starej kamienicy
3  Duch starej kamienicy - wątki utworuKomentarze
artykuł / utwór: Duch starej kamienicy - streszczenie szczegółowe    Tagi: